COINHUB bio photo

COINHUB

Nákup a prodej digitální měny Bitcoin. Články, návody, zajímavosti a postřehy o Bitcoin a jiných digitálních měnách. Sledování vývoje trhu digitálních měn.

KOUPIT BITCOIN

Jak vybrat Bitcoin peněženku

Co je Bitcoin peněženka a Bitcoin adresa

Bitcoin peněženka je software, přes který je možné zadávat platby do sítě Bitcoin. Nejjednodušší bude, pokud budete o Bitcoin peněžence přemýšlet jako o internetovém bankovnictví a o Bitcoin adrese jako o svém čísle účtu. Stejně tak, jako v internetovém bankovnictví, můžete i ve své Bitcoin peněžence mít více Bitcoin adres.

Pokud chcete, aby vám někdo poslal Bitcoiny, sdělíte mu svoji Bitcoin adresu. Ta má délku mezi 27 až 34 znaky a vypadá následovně:

“12am1xChBowV2rgFtw4mZvwLLkqXXNmoUn”

Bitcoin transakce jsou veřejné a dá se tedy říct, že ve světě Bitcoin jsou všechny “účty” (Bitcoin adresy) transparentní. Kdokoliv se znalostí vaší Bitcoin adresy si může prohlédnout váš zůstatek všechny vaše transakce. Nemůže však s Bitcoiny nijak nakládat. K tomu slouží privátní klíč. Ten poznáte tak, že je delší, než Bitcoin adresa a obvykle vypadá následovně:

“5JkcJAqjV46y4UrD5dwQciK5uoZYfbQZyPibsbv4CGDRnmSP937”

Bitcoin adresy a privátní klíče vám zdarma vygeneruje peněženka.

Typy Bitcoin peněženek

Peněženky lze obecně rozdělit na ty, které musíte nainstalovat na svém počítači, říkejme jim lokální, a na ty, které jsou webového typu. V předchozím odstavci jsme si řekli, že kdokoliv s vaším privátním klíčem může nakládat s vaším zůstatkem. Na první pohled by se tedy mohlo zdát, že lokální peněženky jsou bezpečnější, než ty webové, protože tento klíč neposíláte na žádný cizí server, nicméně tak jednoduché to není.

Lokální peněženka může být naopak méně bezpečná, než ta webová, a to z následujících důvodů:

 • Běžný uživatel nemá dostatečně zabezpečený počítač a při ukládání privátních klíčů přímo na svém počítači se vystavuje riziku, že mu je odcizí počítačový virus, nebo hacker. Uložili byste si dobrovolně heslo ke svému internetovému bankovnictví v ubyčejném souboru na ploše s názvem “heslo_k_bankovnictvi_tady.txt”?
 • Běžný uživatel neprovádí zálohování a při ztrátě zařízení, ať už telefonu, nebo notebooku, na kterém byly privátní klíče, přijde o veškeré své peníze natrvalo. Ztracené nebo odcizené Bitcoiny totiž nelze nijak obnovit. Příkladů těchto ztrát je ve světě hodně a vyjímečné nejsou ani ztráty klíčů k peněženkám s miliony dolarů.

Naproti tomu webové peněžence sice poskytujete své privátní klíče, ale pokud si vyberete takovou peněženku, která je známá, rozšířená a důvěryhodná, není důvod se domnívat, že by znalost klíčů zneužila. Existují i takové webové peněženky, které vaše klíče se ukládají, ale v zašifrované podobě a heslo k jejich rozšifrování máte pouze vy.

Seznam peněženek

LOKÁLNÍ DESKTOPOVÉ

 • Bitcoin-Qt - původní Bitcoin peněženka, která vznikla jako první. Tato peněženka stahuje veškeré provedené platby od samétného vzniku Bitcoin (momentálně okolo 15 GB) a synchronizace trvá několik dní. Praktické výhody v plné synchronizaci nejsou žádné a tato peněženka se obecně používá spíše jako referenční projekt, podle které se vytváří jiné peněženky.
 • MultiBit - Má pokročilejší funkce, než Bitcoin-Qt a nestahuje celou historii plateb. Synchronizace je řádově v minutách.
 • Electrum - K většině operací využívá vlastních serverů, kterým musíte důvěřovat. Díky tomu je připravena k používání okamžitě a umožňuje obnovu klíčů z nastaveného hesla.
 • Bitcoin Armory - Staví na Bitcoin-Qt a doplňuje ho o mnoho pokročilých funkcí.
 • Hive - Graficky pěkná peněženka pro OS X.

WEBOVÉ

 • Coinbase - Služba, která se snaží být hlavní peněženkou pro US. V Evropě není dostupná.
 • Blockchain.info - Mezinárodně dostupná peněženka, která uchávává vaše klíče v šifrované podobě a nemá k ním sama přístup. Umožňuje 2-factor přihlašování, automatické zálohování, mnoho pokročilých funkcí a má vlastní mobilní aplikaci.

Z pohledu bezpečnosti

Krádeže privátních klíčů je pro počítačové kriminálníky velmi atraktivní záležitost a nová zpráva o krádeži vzniká téměř každý den. Pojďme si proto ještě před tím, než se Bitcoinu pustíte, ještě říct něco o zásadách jeho bezpečného používání.

Pokud byste se rozhodli používat lokální peněženku i přes výše zmíněná rizika, pravděpodobnost krádeže snížíte dodržováním následujících opatření:

 • Plně aktualizovat svůj operační systém, nainstalovat antivirus a firewall.
 • Pokud to daná peněženka umožňuje, mít všechny klíče v šifrované podobě s dlouhým a složitým heslem z náhodných znaků, které si buď zapíšete na papírek, nebo uložíte do online klíčenky typu LastPass.com. Prověřte si bezpečnost svého aktuálního hesla např. tady https://howsecureismypassword.net/.
 • Pokud byste měli ve své peněžence peněz opravdu hodně a nepotřebovali byste k nim častý přístup (např. spořící účet), můžete využít tzv. “cold storage”, kdy privátní klíče na počítači, který je připojený k internetu, vůbec neschraňujete. Jeden z typů cold storage je papírová peněženka. To znamená, že máte svůj, heslem schráněný, privátní klíč ve formě QR kódu vytisklý na kuse papíru a ten uložíte na nějaké bezpečné místo.
 • Klíče pravidelně zálohujte v zašifrované podobě.

Pro zabezpečení webové peněženky je nutné dodržovat následující:

 • Používat silné heslo.
 • Používat 2-factor přihlašování, tj. část je heslo, část je kód např. z mobilního telefonu.
 • Nikdy nikam neukládat zálohu privátního klíče v nešifrované podobě. Ani na Dropbox, ani na Gmail, ani na disk, opravdu NIKAM! Záloha klíče je sice nutná, ale v žádném případě ne v nešifrované formě. Největší počet krádeží Bitcoinů vzniká právě díky této chybě.

comments powered by Disqus