COINHUB bio photo

COINHUB

Nákup a prodej digitální měny Bitcoin. Články, návody, zajímavosti a postřehy o Bitcoin a jiných digitálních měnách. Sledování vývoje trhu digitálních měn.

KOUPIT BITCOIN

Jak založit a zabezpečit Bitcoin peněženku na Blockchain.info

Blockchain.info je webová peněženka, která je momentálně nejspíše nejrozšířenějším typem Bitcoin peněženky v Evropě. O typech a přehledu dalších Bitcoin peněženek čtěte zde. Vaše údaje ukládá šifrovaně a bez vašeho hesla s Bitcoiny nemůže nijak nakládat.

Založení

Na adrese https://blockchain.info/wallet/new si vyplníte svůj email a heslo. Heslo zvolte dlouhé (alespooň 10 znaků) a z náhodných znaků, ideálně si ho nechce vygenerovat třeba tady. Sílu hesla si zkontrolujte. Heslo si zapište a bezpečně uchovejte.

Po odeslání formuláře se vám zobrazí následující dialog s dlouhou frází z náhodných znaků, která slouží k obnově hesla. Pokud zapomenete na své heslo a nebudte znát ani tuto frázi, přijdete o své Bitcoiny natrvalo. Frázi si proto raději vytiskněte a někam uložte.

Jakmile máte registraci za sebou, zobrazí se vám formulář na přihlášení, kde uvidíte 2 pole. Jedno je heslo, které jste si zvolili v předchozím kroku a jedno je tzv. “Identifier”. Nejedná se o Bitcoin adresu a je to pouze vaše ID, které slouží k přihlášení na blockchain.info.

Pod záložkou “Receive Money” uvidíte seznam svých Bitcoin adres a tlačítko pro vytvoření nových adres. Jednu adresu máte vytvořenou hned po založení blockchain.info účtu. Toto je adresa, kterou dáváte lidem, aby vám na ni mohli posílat peníze.

Nastavení, zálohování a zabezpečení

V tomto momentě již můžete svoji Bitcoin peněženku začít používat, nicméně doporučujeme věnovat ještě pár minut nastavení a zabezpečení.

Notifikace o pohybech

V hlavní nabídce klikněte na Account settings, odklikněte Continue a zadejte svoje heslo. Pod “Personal” proveďte ověření svého emailu, který bude sloužit k odesílání nofitikací o pohybech na účtech. Pod “Notifications” si zaklikněte emailové notifikace.

2-factor přihlášení

2 faktorové přihlášení slouží jako pojistka pro případ, že by se někdo dozvěděl vaše heslo. Pro přihlášení budete zadávat kromě hesla i kód ze svého telefonu, který se neustále mění. Pokud by tedy někdo znal vaše heslo, bez vašeho telefonu se na blockchain.info nepřihlásí.

Pod “Security” zvolte z nabídky “Two Factor Authentication” volbu “Google Authenticator”. Pokud ještě nemáte, na svůj telefon si nasintalujte Google Authenticator. Po naskanování QR kódu svým telefonem vložte kód z telefonu do formuláře na blockchain.info a tím propojení dokončíte.

Logování a omezení IP

Pokud nepoužíváte, nebo nevíte co je Tor, zakažte jeho přístup. Zároveň si můžete povoli přihlášení pouze ze své IP, to ale nedoporučujeme, jelikož vaše IP se může časem změnit (i pokud ji máte statickou). Pod “Logging” zvolte možnost “Log Actions with IP Address and User Agent”. Uvidíte tak nejen IP přístupů, ale i ze kterého prohlížeče byl přístup proveden.

Zálohování a přenos Bitcoin adres

Pokud byste chtěli, svoji Bitcoin adresu můžete kdykoliv přenést do jiné peněženky, nebo ji používat ve více peněženkách naráz. Pod záložkou “Import / Export” zvolte možnost export, ideálně ve dvou variantách. Export encrypted a paper wallet. Export encrypted vám nabídne ke stažení zašifrovaný soubor, který lze přenést do jiných peněženek a který si jako zálohu můžete uložit na nějaké cloudové uložiště.

Paper wallet nabídne PDF soubor s QR kódy. Ten si můžete vytisknout a uchovat na nějaké bezpečné místo. QR kódy z blockchain.info jsou ve vytištěné podobě bez šifrování a kdokoliv s přístupem k nim může s Bitcoiny nakládat i bez hesla.


comments powered by Disqus