COINHUB bio photo

COINHUB

Nákup a prodej digitální měny Bitcoin. Články, návody, zajímavosti a postřehy o Bitcoin a jiných digitálních měnách. Sledování vývoje trhu digitálních měn.

KOUPIT BITCOIN

Vliv pandemie koronaviru na vývoj ceny Bitcoin

Množí se dotazy jaký je náš názor na vývoj ceny Bitcoinu v souvislosti s blížicím se halvingem a pandemii koronaviru. Obojí jsou pro Bitcoin i ostatní alternativní cryptoměny významnou událostí a možná i zásadním milníkem. V tomto článku bychom se rádi zamysleli nad pandemií koronaviru (COVID-19) a souvislost s Bitcoin.

Pojďme si na začátku zopakovat stále platnou mantru:

“Bitcoin je platební systém, který nemá žádnou centrální autoritu, která by ho mohla “vypnout”. “K provedení Bitcoin transakcí nejsou třeba žádné banky a vše probíhá přímo mezi jednotlivými počítači v síti. “Jednotkou je 1 Bitcoin, ten je ale dělitelný až na 0.00000001, proto i přesto, že 1 Bitcoin stojí obvykle v přepočtu několik stovek tisíc Kč, není problém nakoupit a platit jen zlomkem.”

Hlavní výhodou platebního systému kryptoměnou je téměř okamžitý převod kamkoliv na světě a to za poplatek, který je pouhým zlomkem poplatku, který byste zaplatili v bance. Bohužel zrovna u Bitcoinu se v průběhu roku 2017 tato přednost téměř vytratila, protože síť Blockchain se častokrát natolik přetížila, že doba a výše poplatků za transakci často stavěla transakci do nesmyslné roviny. Transakce mohla trvat i několik dnů a poplatky se pohybovaly i ve výši 28 EUR za transakci. Tato situace vytvořila prostor pro jiné kryptoměny jako Litecoin, Ethereum apod., které mají poplatky a rychlost transakce na výrazně nižší úrovni. Z tohoto pohledu se Bitcoin díky své hodnotě (kapitalizaci na trhu) stal více investiční kryptoměnou a kupříkladu Litecoin je vhodnější na běžné mikroplatby jako je platba za kafe nebo pivo.

Čeká nás exploze?

V souvislosti s fakty výše si je potřeba na druhou stranu vah dát aktuální stav vyjádřený pár hesly posledních dnů, které vytváří neskutečný přetlak: > “Koronavirus srazil burzy po celkém světě”. Černý čtvrtek

Celoevropský akciový index STOXX 600 se ve čtvrtek snížil o víc než 11 procent, byl to nejprudší pokles v jeho historii. Balík cenných papírů, ve kterém jsou zastoupeny velké, střední i malé firmy ze 17 evropských zemí, se tak dostal na nejnižší úroveň od svého vzniku na konci 90. let.

“Problémy na burzách a celkový vývoj pandemie koronaviru má za následek růst tzv. „indexu paniky“

Index volatility VIX, známý také jako „měřič strachu“ nebo „index paniky“ se dostal na nejvyšší úroveň od srpna 2015. Opce v něm zahrnuté odrážejí očekávané kolísání trhů v příštích třiceti dnech.

Bitcoin nad zlato?

V dobách nejistoty se investoři přiklánějí ke zlatu, které je bráno jako „bezpečný přístav“. „Zlato je částí investorů stále považováno za aktivum, které je imunní vůči krizím a zachovává si hodnotu, i když se svět řítí do zkázy,“ uvedl ekonom společnosti Partners Martin Mašát. Nicméně vzhledem k omezené likviditě a nedělitelnosti zlata na menší “platební části” se jeví jako více vhodné přemýšlet nad využitím kryptoměn. Mimochodem ceny zlata skutečně na začátku druhého březnového týdne vystoupaly na sedmileté maximum. Bitcoin však zatím jakoby nevěděl jak odpovědět a po “nudném” kolísání v rozmezí 7-10 tis. USD se dokonce rychlým, sešupem dostal o patro níže mezi 4,5-6 tis. USD, kde se dnes pohybuje. Dle nás jde však mimo paniku napříč celým ekonomickým světem také o hru velkých hráčů/velryb, kteří se snaží zmást drobné a neinformované investory do Bitcoinu před všemi i laiky očekávanou pumpou související s Bitcoin halvingem, který je před námi.

Bitcoin vs banky

Asi nemá moc cenu připomínat, že něco jako “Zlatý standard” je dávno pasé. Banky už nemají sklepy plné zlatých cihel, a to je dobře. Zlato je totiž investiční bublina. Bitcoin ne. I proto je nad zlato. Bitcoin je bezpečným přístavem všech metrik, které můžeme najít. Každým dnem je více a více zemí úplně uzavřeno, všechny školy, univerzity a většina společností bude ukončena. Proč? Protože pokud existuje pouze jeden případ infekce v celé škole, univerzitě nebo společnosti, musí být celá škola / společnost v mnoha zemích zákonem uzavřena. To zahrnuje banky, pokud je v bance pouze jedna infikovaná osoba, nejméně 15 dalších jde obvykle do karantény, ale většina ze zaměstnanců přechází povinně na home office.

“Banka je korporace, která funguje jen díky armádě zaměstnanců - Bitcoin a Blockchain se o virus nestarají, nemají zaměstnance, nejde zavřít ani dát do karantény. Fyzicky si obchodníci nepředávají žádné “mince” potenciální přenašeče viru.

Jaká jsou doporučení?

Nečekejte od nás žádné garantované doporučení. My se jen snažíme předložit informace a předpoklady a každý si musí udělat závěry sám: > 1. Bitcoin pravděpodobně vzroste, protože je to jediný způsob, jak mít své prostředky v mobilu v globálním měřítku. > 2. Lidé, kteří chtějí uniknout z karanténních měst, potřebují mít rychlý přístup k hotovosti či adekvátní směnné hodnotě, se kterou se dá bezpečně cestovat. > 3. Lidé se budou snažit prodat aktiva, jako jsou firmy, auta a domy a budou ptřebovat jednoduchý a rychlý směnný nástroj - bitcoiny. > 4. Akciový trh bude udržován při životě pouze v případě, že se FED sám nakoupí polovinu akciového trhu s nově vytištěnými dolary, tak aby alespoň částečně udržel iluzi funkčnosti trhu. To bude mít ale za následek vzrůst bolestivé inflace. Nicméně likvidační pád akciového trhu se nedá očekávat, protože ten by zničil celý finanční systém. > 5. Dochází k narušení globálních dodavatelských řetězců. Cena většiny zboží bude prudce stoupat nebo bude jednoduše nedostupná, zatímco náklady na práci v reálných hodnotách padnou na dno.

Z pohledu úvah popsaných výše a současné nízké ceně je nákup Bitcoin logický krok a v nejbližších týdnech lze očekávat výrazné zhodnocení o 50-100%, ale přece jen jde o odhady a naše soukromé odhady, takže ….. nebo taky ne :-)

Kde nakoupit?

Pokud jste se rozhodli dát Bitcoinu šanci, cesty k jeho nákupu nemusí být na první pohled zcela jasné. Pokud nemáte žádného známého, od kterého byste Bitcoin mohli koupit, jednou z variant je nákup na zahraničních burzách. Ty ale vyžadují detailní registraci, která obnáší skenování vaších osobních dokadů, schválení nějakou dobu trvá a ani vám ji nemusí povolit. Platí se v eurech nebo dolarech takže nějaký ten poplatek dáte bance za mezinárodní převod a za směnu Kč na USD nebo EUR.

Naše směnárna žádné registrace nevyžaduje a pokud máte účet u některé z bank, kde jej máme my, můžete si Bitcoin pořídit ještě dnes.

Ještě před tím, než si nějaké Bitcoiny koupíte, tak si musíte vytvořit tzv. Bitcoin peněženku. O tom, jak takovou pepěženku založit jsme pro vás připravili detailní návod.

KOUPIT BITCOIN V NAŠÍ SMĚNÁRNĚ


comments powered by Disqus