COINHUB bio photo

COINHUB

Nákup a prodej digitální měny Bitcoin. Články, návody, zajímavosti a postřehy o Bitcoin a jiných digitálních měnách. Sledování vývoje trhu digitálních měn.

KOUPIT BITCOIN

Zakladatel Bitcoinu nebo podvodník?

Je Australan Craig Wright zakladatelem Bitcoinu?

Wrightovo autorství potvrdil jednak tvůrčí tým programátorů stojících za digitální měnou a stvrdil ho i samotný podnikatel. Ten během interview s BBC podepsal klíče vedoucí k prvním emisím bitcoinů, které by měly patřit tvůrci měny Nakamotovi.

Podle vlastních slov se Wright odhalení své identity dlouho bránil, protože si chtěl uchovat soukromí a nechtěl se stát tváří nové měny. “Nynější odhalení mé identity není něčím, co bych sám chtěl,” řekl novinářům podnikatel. “Skutečně nechci být veřejnou tváří čehokoliv. Chtěl bych zkrátka jen pracovat, bez nějaké slávy, peněz nebo obdivu,” dodal Wright.

O Wrightovi se spekulovalo už dříve

Australana, který vystudoval právo a statistiku, má dva doktoráty a vede společnost DeMorgan, zabývající se virtuálními měnami, měla přitom média v hledáčku už loni v prosinci. Tehdy o Wrightově autorství spekuloval internetový list Wired, načež podnikatelův dům v Sydney prohledala australská policie, která se přitom podle oficiálního vyjádření vydala jen na daňovou kontrolu. Wired přitom otce bitcoinu odhalil na základě uniklých e-mailů, které jeho autorství potvrzovaly. Wright ovšem tehdejší odhalení novin odmítl komentovat.

Podobně se zachoval i člen Bitcoin Foundation Jon Matonis při své březnové návštěvě Prahy. Na dotaz HN, zda zná Nakamotovu pravou identitu, tehdy odpověděl zamítavě. “O bitcoinu jsem se dozvěděl z e-mailu, který mi poslal Satoši Nakamoto, který bitcoin vynalezl. Já přitom stále nevím, kdo to je. On totiž svou identitu skrývá,” uvedl Matonis, který v aktuálním vyjádření pro BBC potvrdil, že Wright a Nakamoto jsou tatáž osoba.

Ale je tomu skutečně tak?

Novináři z Wired a Gizmodo už několik měsíců sbírali nepřímé důkazy o tom, že by tímto zakladatelem mohl být australský podnikatel Craig Wright. Ten to nejprve odmítal, ale 2. května redakce BBC, The Economist a GQ publikovaly jeho „exkluzivní rozhovor“, kde Wright připustil, že je skutečně zakladatel Bitcoinu: „Byl jsem ten hlavní, ale bylo nás v týmu víc. Je mi jedno, jestli mi uvěříte, nebo ne. Tohle je můj první a zároveň poslední rozhovor na toto téma.“

Kromě toho, že se k autorství bitcoinu přiznal slovně, poskytl i několik důkazů. A právě tyto důkazy jsou předmětem následujícího článku. Bitcoinová komunita totiž z velké části odmítá Wrightův důkaz jako neprůkazný.

Přímo The Economist ve svém původním článku dodává: „Craig Wright může být Satoshi Nakamoto, ale pochybnosti zůstávají. Zejména proto, že Wright neposkytl jako důkaz klíč k prvnímu bloku bitcoinu. To by byl dokonalý důkaz jeho otcovství.“ Wright požadavky redaktorů The Economist po dalších důkazech odmítl: „Buď mi lidé uvěří, nebo ne. Je mi to jedno. Nenechám se dotlačit k tomu, abych skákal, jak ostatní pískají.“ Údajný důkaz, který Wright novinářům a vybraným odborníků předložil, ovšem jiní odborníci z bitcoinové komunity označují za neprůkazný. Wright se zdánlivě prokázal podpisem na jedné z prvních bitcoinových transakcí. Ovšem podle Jonase Schnelliho, jednoho z vývojářů Bitcoinu, jde pouze o „recyklovaný“ podpis z jiné transakce. Wrighta pak označil za podvodníka. Pochybnosti o identitě zakladatele bitcoinu tedy přetrvávají.

Existuje řada způsobů, jak by mohl Craig Wright dokázat, že je Satoshi Nakamoto. Mohl by poslat bitcoiny ze Satoshiho původní „peněženky“ na určenou adresu - protože transakce jsou veřejné, byl by to jasný doklad toho, že má kontrolu nad touto peněženkou. Mohl by podepsat zprávu „Craig Wright = Satoshi Nakamoto“ původním klíčem. Mohl poslat zprávu tak, jako to udělal v roce 2014 na p2pfoundation fóru, tedy cestou, kterou komunikoval původní Satoshi. Nic z toho zatím Wright neudělal, a poskytl pro to následující důvod: „Jsem známý tím, že nedělám věci jednoduše a nemám rád, když mi někdo říká, co mám dělat. Výsledkem je, že vám to nebudu usnadňovat.“ To ale zní spíše jako výmluva než jako reálné zdůvodnění.

Je tedy Craig Wright zakladatel Satoshi Nakamoto?

Možná ano, možná ne. Jasné je jedno: Craig Wright nedokázal nade vší pochybnost, že by bitcoin založil on. Naopak, důkazy, které redakci BBC předložil, jsou přesvědčivě zpochybněny. Jeho „důkaz“ lze snadno napodobit. Důkazy pro i proti shrnul australský programátor Nik Cubrilovic.

Otázkou je, proč Wright poskytl špatný důkaz. Může to mít minimálně dvě příčiny: - Wright není autorem bitcoinu, pouze se za něj vydává, nebo - Wright je autorem bitcoinu, ale úmyslně poskytl špatný důkaz

Není představitelné, že by skutečný Satoshi Nakamoto neuměl prokázat svou identitu nade vší pochybnost. Udělal to mnohokrát předtím, když jako expert na šifrování rozpohyboval jeden z nejzajímavějších open-source projektů posledního desetiletí. Komunita uživatelů bitcoinu ukázala, že zatím je jasné jen to, že dosud předložené důkazy nejsou definitivní. Kdo může poskytnout skutečný důkaz? Pouze skutečný Satoshi. Ale jen, když bude chtít.

Článek sestaven z textů a informací na http://technet.idnes.cz/


comments powered by Disqus